W dniach 06-07.06.2019 r. uczniowie  klas ósmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Trójmiasta. Po dotarciu do Gdańska udaliśmy się do Ośrodka Kultury Morskiej, który jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - jako jedyna placówka w kraju w kompleksowy i interaktywny sposób przekazuje wiedzę dotyczącą tematyki morskiej oraz ratownictwa wodnego.

IMG 20190606 120335

Główną atrakcją OKM jest interaktywna sala "Ludzie-Statki-Porty". W oczy rzuca się tu przede wszystkim ogromny basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Uczniowie mogli urządzić w nim regaty i sprawdzić, jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru lub próbować delikatnych manewrów na wodzie z użyciem holowników. Zwiedzający ekspozycję poznają także specyfikę pracy w porcie. Następnie spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadzał nas po Gdańskiej Starówce. Zobaczyliśmy m.in. znakomicie oddającą niepowtarzalny klimat i charakter ulicę Mariacką, Bazylikę Mariacką zwana często „Koroną Gdańska”, największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Przechadzaliśmy się Długim Targiem, a przewodnik pokazywał, dzwoneczki na Ratuszu czy „ząb diabła” na Dworze Artusa. Ostatnim miejscem, do którego udaliśmy się w tym dniu było Westerplatte, historyczne miejsce - symbol wybuchu II wojny światowej.

IMG 20190606 131946

Następnego dnia udaliśmy się do Gdyni,  gdzie pierwszym punktem naszego pobytu  był elektroniczny paintball  w strefie Zoltar. Później zapoznaliśmy się z  rozkładem i technicznymi rozwiązaniami pokładu statku, zwanego  Darem  Pomorza.

IMG 20190607 121249

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na Skwer Kościuszki, z którego mogliśmy zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto nadmienić, iż Skwer Kościuszki jest ulubionym miejscem do spacerów mieszkańców Gdyni. Następnym punktem wycieczki przy Skwerze Kościuszki był rejs statkiem, którym dopłynęliśmy do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy po  słynnym sopockim molo. Miłym wrażeniom towarzyszyła piękna pogoda. W tym miejscu - kilka chwil - spędziliśmy na plaży. Opuściliśmy Trójmiasto w znakomitych humorach, jednocześnie wiedząc, że była to ostania wspólna podróż ósmych klas.

Jesteśmy pewni, że ten wyjazd na długo pozostanie w pamięci każdego z nas…