Świat ludzi w ostatnich dniach się zatrzymał, ale świat zwierząt i roślin nieustannie toczy się swoim rytmem i wita wiosnę… Nie możemy zapomnieć, że jesteśmy częścią przyrody więc dbajmy o nią szczególnie teraz, w tym niełatwym dla wszystkich czasie. W dniu 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi, który w tym roku ze względu na zaistniałą sytuację, był obchodzony jedynie wirtualnie.

dzien ziemi

Celem Międzynarodowego Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na kwestie dotyczące ochrony środowiska naturalnego, w tym popularyzowanie zachowań proekologicznych. Ziemia przypomina o sobie w momencie narastającej w Polsce suszy. Eksperci alarmują, że tegoroczna susza, której jesteśmy świadkiem, może być jedną z największych od lat w naszym kraju. Najprawdopodobniej, jest to efekt niemal bezśnieżnej i bardzo ciepłej zimy.

Rzeki wysychają, w lasach pożary…

W rzekach zaczyna brakować wody, a swoje dno pokazuje między innymi Wisła. Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od 12 marca stany wody na Wiśle w Warszawie "utrzymują się nieprzerwanie w strefie stanów niskich z wyraźną tendencją spadkową". Absolutny rekord z 2015 roku wynosił nieco ponad 40 cm, w ubiegłym roku ten najniższy zanotowany stan to ponad 50 cm. Teraz mamy 74 cm. W tym samym momencie roku, na początku kwietnia, tak niskiego stanu wody nie było od przynajmniej 2015 roku. Rok temu było to 100 cm. Każda kropla wody jest dziś na wagę złota…

Od niedzieli straż pożarna walczyła z ogniem trawiącym tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego - największego w naszym kraju obszaru chronionego, który charakteryzuje się ogromnym zespołem torfowisk w Polsce, zwanych Bagnami Biebrzańskimi, jest to cenne miejsce dla wielu rzadkich gatunków ptaków błotno- wodnych.

Początkowo pożar udało się ugasić, ale następnie służby dostały kolejne zgłoszenie o "zadymieniu i zarzewiach ognia". Spłonęło już około sześć tysięcy hektarów bagiennych lasów i łąk. Terenów niezwykle wyjątkowych przyrodniczo…

Prawdopodobną przyczyną pożaru był człowiek, nielegalnie wypalający trawy, jak również susza sprzyjająca rozprzestrzenianiu się ognia. Przez egoizm i bezmyślność człowieka, ginęły nowo narodzone sarny, jelenie, dziki i łosie. Płonęły jaja i pisklęta, zwierzęta ginęły w obronie swoich gniazd i młodych.

W ubiegłym roku do atmosfery wypuściliśmy rekordową liczbę, bo 43,1 miliarda ton dwutlenku węgla. Temperatura na Ziemi wzrosła o około 1,0 stopnia Celsjusza i odpowiada za to przede wszystkim wzrost emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, będący efektem działalności człowieka. Zgodnie z prognozami w 2050 roku liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,6 mld i jeśli nasz styl życia, konsumpcji nie ulegnie zmianie, to będziemy potrzebowali trzech takich planet jak Ziemia.

Co możemy zrobić? - Oszczędzać wodę, nie wykorzystywać wody pitnej do celów gospodarczych np. podlewania kwiatów. Możemy użyć do tego zgromadzoną wcześniej deszczówkę.

Siejmy trawę albo jeszcze lepiej - łąkę kwiatowo-zielną, która dobrze utrzymuje wilgotność gleby.

 • Kontrolujmy szczelność kranów.
 • Kupujmy sprzęty które oszczędzają wodę.
 • Oszczędzajmy wodę przy zmywaniu.
 • Korzystanie z kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie.

Jeśli w ciągu dziesięciu sekund z kranu spadnie sześć kropel wody to na dobę da nam to 12 litrów strat, w tygodniu to strata osiemdziesięciu litrów, a w ciągu roku to już będzie cztery tysiące litrów!

Oszczędzajmy energię (w celu zmniejszenia emisji gazów szklarniowych, które są odpowiedzialne za efekt cieplarniany):

 • Segregujmy odpady nadające się do powtórnego użycia, co czyni spalarnie niektórych śmieci zbędnymi.
 • Wyłączajmy oświetlenie w pokoju, gdy z niego wychodzimy.
 • Unikajmy kupowania rzeczy z plastiku.
 • Kupujmy artykuły w szkle a nie w puszkach (produkcja szkła jest tańsza i może być ono powtórnie wykorzystane).

Zmniejszajmy zanieczyszczenie wody:

 • Używajmy środki czyszczące, które nie zanieczyszczają środowiska.
 • Samochód należy myć w takim miejscu, aby resztki benzyny i olejów nie przedostały się do kanalizacji.
 • Nie wyrzucajmy ze zwykłymi śmieciami opakowań po środkach owadobójczych, farbach, przeterminowanych lekach, rozpuszczalnikach – są na nie przeznaczone specjalne punkty zbiórki. Nie można wylewać takich rzeczy do zlewu, grozi to silnym zanieczyszczeniem wód.

Przyroda daje nam znaki, tylko od nas samych zależy, czy je zauważymy…

W ramach tego dnia uczniowie naszej szkoły postanowili swoimi pracami, przypomnieć jak ważne jest dbanie o naszą zmęczoną Ziemię.

Elwira Piotrowska