Drodzy Uczniowie!

Pamiętajcie o bezpieczeństwie w czasie wakacji.

 

Alicja Kowalska, psycholog szkolny 

Już jutro żegnamy szkołę i rozpoczynamy wakację! By nie zabrakło Wam pomysłów na spożytkowanie swojego czasu, podsyłam kilka propozycji.

Alicja Kowalska, psycholog szkolny

Jeśli chcę doprowadzić człowieka do pewnego określonego celu, muszę najpierw spotkać go w tym miejscu, gdzie on się znajduje i zacząć właśnie tam. Ten, kto tej umiejętności nie posiada, oszukuje się, myśląc, że potrafi pomóc ludziom.

Søren Kierkegaard

Ostatnio dwukrotnie pisałam dla Państwa o Porozumieniu bez Przemocy. Jest mi ono bowiem bardzo bliskie i chciałabym podzielić się z Państwem wiedzą o nim. Założenia tego podejścia staram się wykorzystywać nie tylko w codziennej pracy, ale również żyć i czerpać z tej filozofii każdego dnia. Uważam, że my sami, każdego dnia możemy zmieniać świat, jeśli tylko będziemy zaangażowani i będziemy otwarci na to, co dzieje się wokół nas, będziemy chcieli słuchać drugiej osoby i odpuścimy sobie nasze codzienne ocenianie. Nasze nastawienie i podejście do drugiego człowieka, pełne szacunku i empatii, pozwala małymi krokami wprowadzać duże zmiany. Niezwykle ważna w założeniach Porozumienia bez Przemocy jest empatia. Można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę wszystko to, o czym pisałam wcześniej, opiera się właśnie o nią.

Drodzy Uczniowie, Drodzy Ósmoklasiści!

Specjalnie dla Was kilka inspiracji na relaks w domu.

Alicja Kowalska - psycholog szkolny

Sposób w jakim zazwyczaj się porozumiewamy w sytuacjach dla nas trudnych bywa nieprzyjemny, a co za tym idzie uniemożliwia nam przedstawianie swoich aktualnie odczuwanych potrzeb. Często zdarza się bowiem, że jesteśmy w tak bardzo silnych emocjach, że ciężko jest nam w danej chwili nad nimi zapanować, a nawet czasem wydaje się, że to one przejęły nad nami kontrolę. Przepełnieni, np. uczuciem złości, nie jesteśmy świadomi tego, jakie naprawdę uczucia i potrzeby kryją się w danym momencie za wszechogarniającą nas złością. Komunikacja w języku serca zakłada, że nawet w sytuacjach trudnych, zarówno my, jak i druga osoba wyrażamy swoje potrzeby, chcąc sprawdzić, czy będziemy w stanie je zaspokoić. To bowiem one często leżą u podstaw naszych problemów komunikacyjnych. W zależności od tego, czy nasze potrzeby są zaspokojone czy nie, wywołują w nas przyjemne lub nieprzyjemne uczucia. By móc się dobrze i z empatią dla siebie i drugiej osoby komunikować, należy pójść drogą 4 prostych korków - obserwacji, uczuć, potrzeb oraz prośby.

Drodzy Ósmoklasiści! 

Życzę Wam powodzenia jutro i w kolejnych dniach Waszych egzaminów :) 

Pamiętajcie, by dzisiaj o siebie zadbać - zrelaksować się, poćwiczyć i wyspać się. 

 

Alicja Kowalska - psycholog szkolny

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Pragnę przypomnieć, że cały czas pozostaję do Waszej dyspozycji. 

Alicja Kowalska, 

psycholog szkolny

Nieubłagalnie zbliżają się egzaminy ósmoklasistów. Do ich rozpoczęcia pozostało już tylko kilka dni, co dla niektórych uczniów może być niezwykle stresującą sytuacją. Część z nich zaczęła już pewnie odczuwać w swoim życiu również skutki przeżywanego stresu– pojawiły się myśli o tym, że egzamin nie pójdzie dobrze, o tym, że pojawi się trema, albo o tym, że czegoś się zapomni. Są to oczywiście naturalne odczucia w chwilach, gdy naszym ciałem zaczyna władać stres.